İçeriğe geç

Meditasyon Nedir?

Meditasyon, Latince meditatio kelimesinden türetilmiş bir kelimedir. Bu bir şeyi gözden geçirme, üzerinde düşünme gibi anlamlara gelir. Meditasyon dediğimiz şey bir anlamda derin düşünmedir. Tek bir önemli detay vardır o da şudur; meditasyon zihinsel bir düşünmenin aksine zihni devre dışı bırakarak derin düşünme halidir. Tasavvufi bakış açısıyla bu tefekkür halinde olmaktır. Yani hiçbir şey düşünmeksizin gerçekleşen derin düşünmedir.

Meditasyonun temeli zihni boşaltmak ve arındırmaktır. Çünkü insan ancak arınmış bir zihin ile nihai huzura ve farkındalığa ulaşabilir. Meditasyon sırasında olan arınma bizi yaşadığımız kaygı ve stresten uzaklaştırmanın ötesinde, aynı zamanda aydınlanma yolunda da derin farkındalıklar katacaktır.

Ruhsal yükselişe giden yol meditasyondan geçer. Meditasyon kendini gözlemleme, şahit olma ve içine dönüp özünle bütünleşme, bir olma halidir.  Meditasyon olmadan ruhsal gelişimi sürdürmek çok mümkün değildir. Meditasyonun tekniği değişir, yöntemi ve ismi değişir, dua olur, namaz olur, tefekkür olur, yoga olur, farklı isimler alır ama özü ve amacı aynıdır.  Meditasyon sırasında kişi theta boyutuna girer hatta yarı trans halinde olur. Bu hal kişinin doğrudan içsel benlikle temas etmesini sağlayan etkili bir yoldur. Dolayısıyla meditasyon, (evrensel) ilahi bilince temas etmenin muazzam bir yöntemidir. Zihni susturarak, özümüzün dinlemeyi öğrenmek bir anlamda içsel sesi yani ruhun sesini dinlemeyi öğrenmek demektir. Meditasyon,  ilahi yaratıcıyla bağlantıda olarak dileğini, niyetini istediğin dua ettiğin her şeyin sende açığa çıkan cevaplarını duyabilmek için hazırda beklemektir, o an’da orada olmaktır.

Meditasyon için çeşitli yöntemler ve teknikler geliştirilmiştir. Konuya merak duyup araştırdığınızda binlerce meditasyon tekniği, nefesli, nefessiz, dinamik, imajinasyonlu, sesli, sessiz, ışıklı meditasyonlar, renklerle meditasyonlar ve daha bir sürü teknik olduğunu görürsünüz. Bu yöntemlerin hepsinin tek amacı zihni boşaltmaktır. Zihin arındırıcı birçok farklı teknik olmasına rağmen en çok tercih edilenler şunlardır;

  1. Zihni serbest bırakma
  2. Nefese yoğunlaşmak
  3. Bir nesneye odaklanma
  4. Doğa meditasyonu
  5.  Mandala çizimi
  6. Mantra meditasyonu
  7. İmgeleme meditasyonu

İlk başlarda meditasyon için zaman ayırmakta ve zihninizi susturmakta zorlansanız bile bu hissi deneyimledikçe meditasyon sizin yaşam rutininiz haline gelecektir. Zihninizi yönetmeyi öğrenmek size keyif verecek ve sessizliğin için de o en derinlerinizdeki sesi daha rahat dinleyebilir hale geleceksiniz.

Sonraki yazılarımda bu teknikler ve meditasyon ile ilgili daha detaylı bilgiler paylaşmaya devam edeceğim. Sevgiyle kalın, ışığınız parlasın!

Sohbeti başlat
Yardım İster misiniz?
Nefes ve Gelişim
Merhaba 👋🏻 Yardımcı olmamızı ister misiniz?