İçeriğe geç

P4C Çocuklarla ve Topluluklarla Felsefe Eğitmen Eğitimi 1. modül

P4C ÇOCUKLARLA VE TOPLULUKLARLA FELSEFE EĞİTMEN EĞİTİMİ ((1.Seviye )

“KOLAYLAŞTIRICILIK EĞİTİMİ”
Tüm dünyada giderek yaygınlaşan P4C pedagojisine öğretmeyi amaçlayan ve uygulayıcı yetiştiren bir sertifika programıdır. P4C çocukların ve gençlerin eleştirel ve sorgulayıcı düşünme becerilerini geliştirmeye hedefler. Sadece çocuklar değil yetişkinler için de bir soruşturma topluluğu olmanın özelliklerini, felsefi oturumların nasıl yürütüldüğünü, yöntemini ve amacını ortaya koyar. Bu eğitime katılan katılımcıların çocuklarla ve topluluklarla Felsefi bir soruşturma nasıl uygulandığını öğrenir ve deneyimler.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı 2023 vizyonu müfredat programında da yeri olan P4C pedagojisi, çocukları seven ve eğitimci rolü bulunan herkese açık olan bir eğitimdir. Felsefi soruşturma yapmak için felsefe bilgisine gerek duymayan bu metod tüm detayları ve içeriği ile katılımcılara sunulacaktır.
P4C Pedagojik temeli, düşünsel becerilerin çocukluk döneminde kazanılması gerektiğini savunan Matthew Lipman tarafından 1960’larda Amerika da atıldı.
P4C’nin amacı çocukların yaratıcı, eleştirel, işbirlikçi ve özenli becerilerini geliştirmektir. Çocuklukta varolan merak ve soruşturma yetisinin kaybolmadan canlı tutulmasıdır. Sokratik sorgulama yöntemine dayanan P4C, ezberci eğitim sistemine yeni bir bakış ve yaklaşım getirmeyi amaçlar.

P4C EĞİTMEN EĞİTİMİ 1. SEVİYE 

EĞİTİM İÇERİĞİ

1.Seviye eğitim programımız 10 saattir. Katılımcılar 1. Seviye P4C Çocuklarla ve Topluluklarla Felsefe, Soruşturan Topluluk metoduyla TANIŞMAdır. Soruşturan topluluk içinde P4C uygulamasının temel öğelerini kavrarlar. Bu seviyeyi tamamlayan katılımcılarımız, 2. Seviyeye devam ederek P4C kolaylaştırıcı olabilirler.

DERS İÇERİĞİ

 • DERS İÇERİĞİ
  •    P4C Nedir?
  •    P4C UYGULAMA 1
  •    Felsefe Nedir?
  •    Felsefenin Alt Dalları
  •    Felsefi Metin ve Felsefi Soru Oluşturma
  •    Kolaylaştırıcının Rolü ve Sorumlulukları
  •    Kolaylaştırıcının Stratejileri
  •    P4C Uygulamalarında Güvenli İletişim Ortamı Oluşturma
  •    P4C UYGULAMA 2
  •    Soruşturan Topluluk Oluşturma
  •    Kaynak Paylaşımı
  •    Genel Değerlendirme

 

P4C EĞİTİMLERİ KİMLER İÇİN:

Dünyada 50 yıldır var olan P4C metodunun, Türkiye’de yaygınlaşması için liderlik edecek lisans – ön lisans mezunu, yenilikçi herkese açıktır.

Okul öncesi, sınıf öğretmenleri ve tüm seviyelerdeki branş öğretmenleri, akademisyenler, PDR, psikolog, sosyolog, felsefe mezunları, insan kaynağı uzmanları, koç ve eğitmenler, drama liderleri, kişisel gelişim uzmanları ve diyalog yöntemiyle, düşünme becerilerini geliştirmek, yeni bir kariyer alanı yaratmak isteyenleri eğitimlerimize davet ediyoruz.

BU EĞİTİMİ ALMAK SİZE NE KAZANDIRACAK?

Bu eğitim ile ister sınıfınızdaki, isterseniz evinizdeki çocuklarınızla nitelikli ve düşünmeye sevk eden sohbetler gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede çocuklara bambaşka bir bakış açısı kazandırabilir. Özgürce fikrini söyleme, karşısındaki saygıyla dinleme gibi çok değerli kavramları kazandırabilirsiniz. Eğitim 2023 vizyon çalıştayında yer alan önemli kazanımlardan biri de eleştirel düşünmedir. Bu demek oluyor ki, önümüzdeki yıllarda P4C dersleri daha da önem kazanacak ve hatta bakanlığın belki de ilkokullarda bile uygulayacağı dersler arasına girecektir.

EĞİTİM ŞEKLİ

Eğitimler ONLINE ZOOM üzerinden CANLI olarak gerçekleştirilir.

BELGELENDİRME 

Toplam 50 saat süren “Çocuklar ve Topluluklar için Felsefe Eğitmen Eğitimi” programı, birbirini takip eden 3 modülden oluşmaktadır.  gerçekleştirilir. 50 saatlik eğitimi başarı ile tamamlayıp 70 puan alarak başarılı olan katılımcılar

 Devlet Üniversitesi Onaylı P4C EĞİTMEN EĞİTİMİ Sertifikası almaya hak kazanır. (Katılımcı talep ederler ise ek ödeme ile) . 

Ayrıca 3 aşamayı başarı ile tamamlayan katılımcılara eğitim sonunda Uluslararası Onaylı Cardcert “P4C ÇOCUKLARLA VE TOPLULUKLARLA FELSEFE EĞİTİM UZMANI” sertifikası verilecektir.

Eğitmen: İlkay Atalay As
Detaylı bilgi ve Kayıt İçin p4cakademisi@gmail.com
05537055050 den bize ulaşın.
.

Tarih

23 - 31 Oca 2023
Expired!

Zaman

20:30 - 23:00

Maliyet

₺1,000.00

Yer

Online
Kategori
İlkay AS

Organizatör

İlkay AS
Telefon
0 553 705 5050
E-Posta
ilkayas@nefesvegelisim.com
Sohbeti başlat
Yardım İster misiniz?
Nefes ve Gelişim
Merhaba 👋🏻 Yardımcı olmamızı ister misiniz?